Plugins - Site Kit by Google - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (180 entries)

en: User input settings request failed.
ja_JP: ユーザー入力設定リクエストが失敗しました。

en: Missing settings data.
ja_JP: 設定データがありません。

en: You have insufficient permissions to manage Site Kit permissions.
ja_JP: Site Kit の権限を管理する権限がありません。

en: User Input
ja_JP: ユーザー入力

en: Site Kit is not configured to use the authentication proxy.
ja_JP: Site Kit は認証プロキシを使用するように設定されていません。

en: You have insufficient permissions to connect Site Kit.
ja_JP: Site Kit に接続する権限がありません。

en: Reconnect
ja_JP: 再接続

en: Looks like the URL of your site has changed. In order to continue using Site Kit, you’ll need to reconnect, so that your plugin settings are updated with the new URL.
ja_JP: サイトの URL が変更されたようです。 Site Kit を引き続き使用するには、プラグイン設定が新しい URL で更新されるように、再接続する必要があります。

en: Connected user count
ja_JP: 接続ユーザー数

en: Owner login.
ja_JP: 所有者ログイン。

en: Owner ID.
ja_JP: 所有者 ID。

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

[ctx: date archive title prefix]
en: Day:
ja_JP: 日:

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja_JP: Y年n月

[ctx: date archive title prefix]
en: Month:
ja_JP: 月:

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年

[ctx: date archive title prefix]
en: Year:
ja_JP: 年:

[ctx: post type archive title prefix]
en: Archives:
ja_JP: アーカイブ:

[ctx: author archive title prefix]
en: Author:
ja_JP: 投稿者:

[ctx: post format archive title]
en: Chats
ja_JP: チャット

[ctx: post format archive title]
en: Audio
ja_JP: 音声

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
ja_JP: ステータス

[ctx: post format archive title]
en: Links
ja_JP: リンク

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
ja_JP: 引用

[ctx: post format archive title]
en: Videos
ja_JP: 動画

[ctx: post format archive title]
en: Images
ja_JP: 画像

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

[ctx: post format archive title]
en: Asides
ja_JP: アサイド

[ctx: tag archive title prefix]
en: Tag:
ja_JP: タグ:

[ctx: category archive title prefix]
en: Category:
ja_JP: カテゴリー:

note: translators: %s: URL to re-authenticate translators: %s: setup screen URL translators: %s: Reconnect URL
en: To fix this, <a href="%s">redo the plugin setup</a>.
ja_JP: 修正するには、<a href="%s">プラグインを再度セットアップします</a>。

en: Looks like the verification token for your site is missing.
ja_JP: サイトの確認トークンがないようです。

en: Looks like there is no Search Console property for your site.
ja_JP: サイトの Search Console プロパティがないようです。

en: Looks like your site is not allowed access to Google account data and can’t display stats in the dashboard.
ja_JP: サイトに Google アカウントのデータにアクセスする権限がないため、ダッシュボードに統計データを表示できないようです。

en: Top acquisition channels
ja_JP: ユーザー獲得数上位チャネル

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Analytics view ID not set.
ja_JP: アナリティクスビュー ID が未設定です。

en: Analytics view ID
ja_JP: アナリティクスビュー ID

en: Invalid datapoint request.
ja_JP: 不正なデータポイントリクエストです。

en: Additional permissions are required to create a new Tag Manager container on your behalf.
ja_JP: 代理で新しいタグマネージャーコンテナを作成するには、権限を追加する必要があります。

en: Analytics provisioning requires connecting via the Site Kit Service.
ja_JP: アナリティクスのプロビジョニングには、Site Kit サービスを介した接続が必要です。

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics view on your behalf.
ja_JP: Site Kit に代理で新しいアナリティクスビューを作成するには、権限を付与する必要があります。

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics property on your behalf.
ja_JP: Site Kit に代理で新しいアナリティクスプロパティを作成するには、権限を付与する必要があります。

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics account on your behalf.
ja_JP: Site Kit に代理で新しいアナリティクスアカウントを作成するには、権限を付与する必要があります。

en: You don't have permissions to authenticate with Site Kit.
ja_JP: Site Kit を認証する権限がありません。

en: You don't have permissions to set up Site Kit.
ja_JP: Site Kit をセットアップする権限がありません。

en: The Site Kit setup was interrupted because you did not grant the necessary permissions.
ja_JP: Site Kit のセットアップは、必要な権限を付与されていなかったため中断されました。

en: Updating settings failed.
ja_JP: 設定の更新に失敗しました。

en: Settings to set.
ja_JP: セットする設定。

en: Module does not support settings.
ja_JP: モジュールは設定をサポートしていません。

en: The Site Kit by Google plugin requires JavaScript to be enabled in your browser.
ja_JP: Site Kit by Google プラグインを使用するには、ブラウザーで JavaScript を有効化する必要があります。

en: Required scopes
ja_JP: 要求される範囲

note: translators: used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
ja_JP: 、

en: Active Modules
ja_JP: 有効なモジュール

en: Not authenticated
ja_JP: 未認証

en: Authenticated
ja_JP: 認証済み

en: User Status
ja_JP: ユーザーの状態

en: Site Status
ja_JP: サイトの状態

en: Not connected
ja_JP: 未接続

en: Connected through OAuth client credentials
ja_JP: OAuth クライアントログイン情報で接続済み

en: Connected through site credentials
ja_JP: サイトのログイン情報を通じて連携済み

en: AMP Mode
ja_JP: AMP モード

en: Secondary
ja_JP: サブ

en: Primary
ja_JP: メイン

en: None
ja_JP: なし

en: Reference Site URL
ja_JP: 参照サイトの URL

en: WordPress Version
ja_JP: WordPress バージョン

en: PHP Version
ja_JP: PHP バージョン

en: Version
ja_JP: バージョン

en: AdSense snippet placed
ja_JP: AdSense スニペットが配置されました

en: AdSense account status
ja_JP: AdSense アカウントのステータス

en: AdSense client ID
ja_JP: AdSense クライアント ID

en: AdSense account ID
ja_JP: AdSense アカウント ID

en: Tag Manager snippet placed
ja_JP: タグマネージャースニペットを配置

en: Tag Manager AMP container ID
ja_JP: タグマネージャー AMP コンテナ ID

en: Tag Manager container ID
ja_JP: タグマネージャーコンテナ ID

en: Tag Manager account ID
ja_JP: タグマネージャーアカウントID

en: Google Analytics user opt-out added via Site Kit by Google
ja_JP: Site Kit by Google による Google アナリティクスのユーザーオプトアウト

en: Analytics snippet placed
ja_JP: 配置されたアナリティクススニペット

en: Analytics property ID
ja_JP: アナリティクスプロパティ ID

en: Analytics account ID
ja_JP: アナリティクスアカウント ID

en: Search Console property
ja_JP: Search Console のプロパティ

en: Optimize ID
ja_JP: オプティマイズ ID

en: No account found for given container
ja_JP: 指定されたコンテナのアカウントが見つかりません

en: Unable to authenticate Site Kit, as no client credentials exist.
ja_JP: クライアント認証情報がないため Site Kit を認証できませんでした。

en: List of request objects.
ja_JP: 要求オブジェクトの一覧。

en: Site Kit Summary
ja_JP: Site Kit サマリー

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Not Connected
ja_JP: 未接続

[ctx: Service name]
en: Tag Manager
ja_JP: タグマネージャー

[ctx: Service name]
note: translators: %s: source link translators: %s: module name.
en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

[ctx: Service name]
note: translators: %s: Analytics connect URL in Site Kit
en: Optimize
ja_JP: オプティマイズ

en: Click here
ja_JP: ここをクリック

en: You need to reauthenticate your Google account.
ja_JP: Google アカウントを再認証する必要があります。

note: translators: %s: error code from API
en: Unknown Error (code: %s).
ja_JP: 不明なエラー (コード: %s)

en: Unable to receive access token because of an unsupported grant type.
ja_JP: 許可タイプがサポートされていないため、アクセストークンを受信できません。

en: Unable to receive access token because of an unauthorized client.
ja_JP: 不正なクライアントにより、アクセストークンを受信できません。

en: Unable to receive access token because of an invalid authorization code or refresh token.
ja_JP: 無効な認証コードまたはリフレッシュトークンのため、アクセストークンを受信できません。

en: Unable to receive access token because of an invalid client.
ja_JP: クライアントが無効なため、アクセストークンを受信できません。

en: Unable to receive access token because of an invalid OAuth request.
ja_JP: OAuth リクエストが無効なため、アクセストークンを受信できません。

en: Unable to receive access token because of an unknown error.
ja_JP: 予期せぬエラーにより、アクセストークンを受信できません。

en: Unable to receive access token because of an empty authorization code.
ja_JP: 認証コードが空白のため、アクセストークンを受信できません。

en: Internal error that the Google login redirect failed.
ja_JP: Google ログインリダイレクトに失敗し、内部エラーが発生しました。

en: Unable to refresh access token, as no refresh token exists.
ja_JP: リフレッシュトークンが存在しないため、アクセストークンを更新できません。

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: List of slugs of other modules depending on the module.
ja_JP: モジュールに依存する他のモジュールのスラッグのリスト。

en: List of slugs of other modules that the module depends on.
ja_JP: モジュールが依存する他のモジュールのスラッグのリスト。

en: Whether the module setup has been completed.
ja_JP: モジュールのセットアップが完了したかどうか。

en: Whether the module is active.
ja_JP: モジュールが有効かどうか。

en: Whether the module is internal, thus without any UI.
ja_JP: モジュールが内部にあるかどうか、つまり UI がないかどうか。

en: The module homepage.
ja_JP: モジュールのホームページ。

en: Description of the module.
ja_JP: モジュールの説明。

en: Name of the module.
ja_JP: モジュール名。

en: Text content to search for.
ja_JP: 検索するテキストコンテンツ。

en: Invalid nonce.
ja_JP: 無効な nonce。

en: Missing request data.
ja_JP: リクエストデータがありません。

en: Module data point to address.
ja_JP: アドレスへのモジュールデータポイント。

en: Data to set.
ja_JP: 設定するデータ。

en: Identifier for the module.
ja_JP: モジュールの識別子。

en: An internal error occurred while trying to deactivate the module.
ja_JP: モジュールの無効化中に内部エラーが発生しました。

note: translators: %s: module name
en: Module cannot be deactivated because deactivation of dependant %s failed.
ja_JP: 依存 %s の無効化に失敗したため、モジュールを無効化できません。

en: An internal error occurred while trying to activate the module.
ja_JP: モジュールの有効化中に内部エラーが発生しました。

note: translators: %s: module name
en: Module cannot be activated because of inactive dependency %s.
ja_JP: 依存関係にある %s が無効化されているため、モジュールを有効化できません。

en: Invalid module slug.
ja_JP: 不正なモジュールスラッグ。

note: translators: %s: module name
en: Activate %s
ja_JP: %s を有効化する

note: translators: %s: service identifier
en: Google service identified by %s does not exist.
ja_JP:  %s で識別される Google サービスは存在しません。

en: Google services not set up correctly.
ja_JP: Google サービスが正しく設定されていません。

en: Google client not set up correctly.
ja_JP: Google クライアントが正しく設定されていません。

note: translators: %s: module slug
en: Invalid module slug %s.
ja_JP: 無効なモジュールスラッグ %s。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Meanwhile, we recommend deactivating it in the network and re-activating it for an individual site.
ja_JP: その間、ネットワークでは無効化し、個々のサイトに対して再有効化することをお勧めします。

en: The Site Kit by Google plugin is <strong>not yet compatible</strong> for use in a WordPress multisite network, but we&#8217;re actively working on that.
ja_JP: Site Kit by Google プラグインは、WordPress マルチサイトネットワークで使用するための<strong>互換性がまだありません</strong>が、積極的に取り組んでいます。

en: Get to know your customers.
ja_JP: お客様についての理解を深めましょう。

en: Get a deeper understanding of your customers. Google Analytics gives you the free tools you need to analyze data for your business in one place.
ja_JP: お客様をよりよく理解する:  Google Analytics を使えば、ビジネスに必要なデータ分析に必要なツールを一箇所で無料で利用することができます。

note: translators: %1$s: selected stat label, %2$s: numeric value of selected stat, %3$s: up or down arrow , %4$s: different change in percentage, %%: percent symbol
en: Analytics module needs to be configured.
ja_JP: 分析モジュールを構成する必要があります。

en: Analytics internal web property ID not set.
ja_JP: アナリティクスの内部 Web プロパティ ID が未設定です。

en: Analytics property ID not set.
ja_JP: アナリティクスプロパティ ID が設定されていません。

en: Analytics account ID not set.
ja_JP: Analyticsアカウント ID が設定されていません。

en: Top pages
ja_JP: トップページ

en: Audience overview
ja_JP: オーディエンスの概要

en: Verify ownership with Google Site Verification.
ja_JP: Google Site Verification でサイト所有権を確認する。

en: Google Site Verification allows you to manage ownership of your site.
ja_JP: Google Site Verification では、サイトの所有権を管理できます。

en: Unknown user.
ja_JP: 不明なユーザー。

en: Increase your CTR.
ja_JP: クリック率を高めます。

en: Create free A/B tests that help you drive metric-based design solutions to your site.
ja_JP: 指標ベースの設計ソリューションをサイトに適用するための A/B テストを無料で作成できます。

en: AMP experiment JSON not set.
ja_JP: AMP experiment JSON が設定されていません。

en: Optimize ID not set.
ja_JP: オプティマイズ ID が設定されていません。

en: Probability and confidence calculations
ja_JP: 割合と信頼度の計算

en: Improvement tracking
ja_JP: トラッキングの改善

en: A/B or multivariate testing
ja_JP: A/B テストまたは多変量テスト

en: https://www.google.com/intl/en_us/adsense/start/
ja_JP: https://www.google.co.jp/adsense/start/

en: Monetize Your Site.
ja_JP: サイトを収益化しませんか。

en: Earn money by placing ads on your website. It’s free and easy.
ja_JP: サイトに広告を表示することで収入が得られます。 無料で簡単に設定できます。

en: Invalid date range.
ja_JP: 日付の範囲指定が無効です。

en: Go to AdSense
ja_JP: AdSenseへ

en: AdSense account status not set.
ja_JP: AdSense アカウントステータスがセットされていません。

en: AdSense client ID not set.
ja_JP: AdSense クライアント ID が設定されていません。

en: AdSense account ID not set.
ja_JP: AdSense アカウント ID が設定されていません。

en: Intelligent, automatic ad placement
ja_JP: インテリジェントな自動広告配置

en: Monetize your website
ja_JP: サイトの収益化

en: Marketing Platform
ja_JP: マーケティングプラットフォーム

en: Tag management made simple.
ja_JP: タグ管理が簡単になりました。

en: Tag Manager creates an easy to manage way to create tags on your site without updating code.
ja_JP: タグマネージャーは、コードを更新せずに簡単にタグを管理できます。

en: Tag Manager container ID not set.
ja_JP: タグマネージャコンテナ ID が設定されていません。

en: Tag Manager account ID not set.
ja_JP: タグマネージャアカウント ID が設定されていません。

en: Create tags without updating code
ja_JP: コードを更新せずにタグを作成

en: Website performance reports for mobile and desktop
ja_JP: モバイルとデスクトップのサイトパフォーマンスレポート

en: Learn more about your website’s performance.
ja_JP: サイトのパフォーマンスについてさらに詳しく。

en: Google PageSpeed Insights gives you metrics about performance, accessibility, SEO and PWA.
ja_JP: Google PageSpeed Insights は、パフォーマンス、アクセシビリティ、SEO、PWAに関する指標を提供します。

note: translators: 1: Invalid parameter name, 2: list of valid values
en: Request parameter %1$s is not one of %2$s
ja_JP: リクエストパラメータ %1$s は %2$s の1つではありません

en: Connect your site to Google Search Console.
ja_JP: サイトを Google Search Console に連携しましょう。

en: Google Search Console and helps you understand how Google views your site and optimize its performance in search results.
ja_JP: Google Search Console は、Google がサイトをどのように閲覧し、検索結果でのパフォーマンスを最適化するかを理解するのに役立ちます。

en: Invalid datapoint.
ja_JP: 無効なデータポイント。

en: Error adding the site to Search Console.
ja_JP: サイトを Search Console を追加する際にエラーが発生しました。

note: translators: %s: Missing parameter name
en: Request parameter is empty: %s.
ja_JP: リクエストパラメータが空です: %s。

en: Error Activating
ja_JP: 有効化中のエラー

note: translators: %s: version number
en: Site Kit requires PHP version %s
ja_JP: Site Kit には PHP %s以降が必要です。

note: Description of the plugin
en: Site Kit is a one-stop solution for WordPress users to use everything Google has to offer to make them successful on the web.
ja_JP: Site Kit ひとつで、Googleが提供するWeb上で成功するためのあらゆるツールを WordPress ユーザーが利用できるようになります。
