Plugins - WooCommerce Shipping &amp - en to ja_JP translation catalogue (331 entries)

en: Packing Log:
ja_JP: パッキングログ:

en: Customs information valid
ja_JP: 関税情報が有効

en: Customs information incomplete
ja_JP: 関税情報が不完全

en: Chosen Rate:
ja_JP: 選択したレート:

en: Shipping Method ID:
ja_JP: 配送方法 ID:

en: Shipping Method Name:
ja_JP: 配送方法名:

en: Shipping Debug
ja_JP: 配送デバッグ

en: <strong>"%2$s" is missing weight, length, width, or height.</strong><br />Shipping rates cannot be calculated. <a href="%1$s">Enter dimensions and weight for %2$s</a> so your customers can purchase this item.
ja_JP: <strong> "%2$s" の重さ、長さ、幅、または高さがありません。 </strong><br /> 送料の計算はできません。<a href="%1$s">%2$s</a> の大きさと重さを入力して、顧客がこのアイテムを購入できるようにします。

en: No shipping rate could be calculated. No items in the package are shippable.
ja_JP: 送料を計算することはできません。パッケージ内のアイテムは出荷可能なされません。

en: Product ( ID: %d ) is missing a dimension value. Shipping rates cannot be calculated.
ja_JP: 商品 ( ID: %d )に大きさの値がありません。送料を計算することはできません。

en: Product ( ID: %d ) did not include a weight. Shipping rates cannot be calculated.
ja_JP: 商品 ( ID: %d ) には重さが含まれていませんでした。送料を計算することはできません。

note: translators: 1: name of shipping service, 2: shipping rate (price)
en: Received rate: %1$s (%2$s)
ja_JP: 受信レート: %1$s (%2$s)

en: Packing log:
ja_JP: パッキングログ:

en: Your customer selected {{shippingMethod/}}
ja_JP: お客様が選択した {{shippingMethod/}}

en: Total rate: %(total)s
ja_JP: 総レート:% (total)s

en: No rates found
ja_JP: レートが見つかりません

en: more info
ja_JP: 詳細情報

en: Sanitary / Phytosanitary inspection
ja_JP: 衛生/植物検疫検査

en: Quarantine
ja_JP: 検疫

en: None
ja_JP: 無

en: Restriction type
ja_JP: 制限タイプ

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Sample
ja_JP: サンプル

en: Gift
ja_JP: 贈り物

en: Documents
ja_JP: ドキュメント

en: Merchandise
ja_JP: 商品

en: Contents type
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Return to sender if package is unable to be delivered
ja_JP: パッケージが配信できない場合は、送信者に戻る

en: Value (per unit)
ja_JP: 値 (単位あたり)

en: Weight (per unit)
ja_JP: 重さ (単位あたり)

en: Save customs form
ja_JP: 税関フォームを保存

en: Customs
ja_JP: 税関

en: Use address as entered
ja_JP: 入力した住所の使用

en: View on Google Maps
ja_JP: Google Maps で見る

en: Done
ja_JP: 完了

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Weight of empty package
ja_JP: 空のパッケージの重量

en: Unique package name
ja_JP: 一意のパッケージ名

en: Verify with USPS
ja_JP: USPS で確認

en: We were unable to automatically verify the address.
ja_JP: 住所を自動的に確認できませんでした。

en: You've edited the address, please revalidate it for accurate rates
ja_JP: 住所を編集したので、正しいレートで再検証してください

en: Verify address
ja_JP: 住所の確認

en: %(message)s. Please modify the address and try again.
ja_JP: %(message)sです。住所を変更して、やり直してください。

en: View details
ja_JP: 詳細を見る

en: Items
ja_JP: アイテム

en: Package
ja_JP: パッケージ

en: Receipt
ja_JP: 領収書

en: Label #%(labelIndex)s details
ja_JP: ラベル #%(labelIndex)s の詳細

en: {{icon/}} Delete this package
ja_JP: {{icon/}} このパッケージを削除

en: Envelope
ja_JP: 封筒

en: Box
ja_JP: 箱

en: This field is required.
ja_JP: この項目は必須です。

en: Payment
ja_JP: 支払い

en: Email the label purchase receipts to %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) at %(ownerEmail)s
ja_JP: ラベル購入領収書を%(ownerName)s (%(ownerLogin)s) で %(ownerEmail)s にメールで送信します。

en: Email Receipts
ja_JP: メールの受信

en: To purchase shipping labels, choose a credit card you have on file or add a new card.
ja_JP: 出荷ラベルを購入するには、ファイルに登録されているクレジットカードを選択するか、新しいカードを追加します。

en: Choose a different card
ja_JP: 別のカードを選択

en: To purchase shipping labels, add a credit card.
ja_JP: 出荷ラベルを購入するには、クレジットカードを追加します。

en: We'll charge the credit card on your account (%(card)s) to pay for the labels you print
ja_JP: 印刷したラベルの支払いに使用するクレジットカード (%(card)s) は、お客様のアカウントに請求されます。

en: Credit cards are retrieved from the following WordPress.com account: %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>
ja_JP: クレジットカードは、次の WordPress.com アカウントから取得されます %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>

en: Only the site owner can change these settings. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to change the shipping label settings.
ja_JP: これらの設定は、サイト所有者のみが変更できます。送料ラベルの設定を変更するには、 %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) にお問い合わせください。

en: Only the site owner can manage shipping label payment methods. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to manage payment methods.
ja_JP: 配送ラベルの支払方法は、サイト所有者のみが管理できます。支払方法を管理するには、 %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) までお問い合わせください。

note: translators: Height placeholder for dimensions input
en: H
ja_JP: 高

note: translators: Width placeholder for dimensions input
en: W
ja_JP: 幅

note: translators: Length placeholder for dimensions input
en: L
ja_JP: 長

en: Stripe account
ja_JP: Stripe アカウント

en: Disconnect
ja_JP: 切断

en: Disconnecting
ja_JP: 切断しています

en: Check email to activate account
ja_JP: アカウントを有効にするメールをチェック

en: Activated
ja_JP: 有効化済み

en: No activity yet
ja_JP: アクティビティはまだありません

en: Note
ja_JP: 備考

en: Refunded %(amount)s
ja_JP: 返金済み %(amount)s

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refund rejected
ja_JP: %(service)s ラベル (#%(labelNum)d) 払い戻しが拒否されました

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refunded (%(amount)s)
ja_JP: %(service)s ラベル (#%(labelNum)d) 返金額 (%(amount)s)

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refund requested (%(amount)s)
ja_JP: %(service)s ラベル (#%(labelNum)d) 要求された払戻額 (%(amount)s)

en: Note sent to customer
ja_JP: 顧客に送信されたメモ

en: Internal note
ja_JP: 内部メモ

en: Show notes from %(date)s
ja_JP: %(date)s からノートを表示します

en: %(count)s event | %(count)s events
ja_JP[0]: %(count)s イベント

note: translators: Name for WeChat Pay - https://pay.weixin.qq.com
en: WeChat Pay
ja_JP: WeChat の支払い

en: Toggle menu
ja_JP: トグルメニュー

en: A payment method is required to print shipping labels.
ja_JP: 出荷ラベルを印刷するには、支払方法が必要です。

en: Return to Order #%(orderId)s
ja_JP: 注文 # #%(orderId)s に戻る

en: Our team is here for you. View our {{docsA}}support docs{{/docsA}} or {{ticketA}}open a support ticket{{/ticketA}}.
ja_JP: チームはあなたのためにここにいます。 {{docsA}}サポートドキュメント{{/docsA}} または {{ticketA}}サポートチケットを開きます{{/ticketA}}を御覧ください。

en: Logging
ja_JP: ログ記録中

en: No services configured. {{a}}Add a shipping service{{/a}}
ja_JP: サービスは構成されません。{{a}}配送サービスを追加する {{/a}}

en: Edit service settings
ja_JP: サービス設定の編集

en: Request was made %s - check logs below or {{a}}edit service settings{{/a}}
ja_JP: 要求が %s - 以下のログをチェックするか、を{{a}}編集してサービス設定 {{/a}}

en: Copy for support
ja_JP: サポートのためのコピー

en: Last %s entry. {{a}}Show full log{{/a}} | Last %s entries. {{a}}Show full log{{/a}}
ja_JP[0]: 最後の %s エントリ。{{a}}完全なログを表示{{/a}}

en: Log tail copied to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピーされたテールログ

en: Last updated %s. {{a}}Refresh{{/a}}
ja_JP: 最後に更新された%s。 {{a}}更新 {{/a}}

en: Value ($ per unit)
ja_JP: 値 (単位あたり$)

en: Weight (%s per unit)
ja_JP: 重さ (%s 単位あたり)

en: Description
ja_JP: 説明

en: Country where the product was manufactured or assembled
ja_JP: 商品が製造または組み立てられた国

en: Origin country
ja_JP: 原産国

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Retry
ja_JP: 再試行

en: <strong>Ready to accept Stripe payments!</strong> Your Stripe account has been successfully connected. Additional settings can be configured on this screen.
ja_JP: <strong> Stripe の支払いを受け入れる準備ができました! </strong>Stripe アカウントが正常に接続されました。この画面では、追加の設定を構成できます。

en: It looks like there is an existing Stripe account at <strong>%s</strong>. To start accepting payments with Stripe, you'll need to connect it to your store.
ja_JP: <strong>%s</strong>に既存の Stripe アカウントがあるように見えます。Stripe で支払いを開始するには、店舗に接続する必要があります。

en: Connect your account
ja_JP: アカウントを接続

en: shipping label printing
ja_JP: 出荷ラベル印刷

en: shipping label printing and smoother payment setup
ja_JP: 出荷ラベル印刷とスムーズな支払い設定

en: automated tax calculation and shipping label printing
ja_JP: 自動税計算および出荷ラベル印刷

en: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup
ja_JP: 自動税計算、出荷ラベル印刷、スムーズな支払い設定

en: Data resource description.
ja_JP: データリソースの説明。

en: Data resource ID.
ja_JP: データリソース ID。

en: List of supported currencies.
ja_JP: サポートされる通貨の一覧。

en: List of supported states in a given country.
ja_JP: 特定の国でサポートされている状態の一覧です。

en: List of supported continents, countries, and states.
ja_JP: サポートされている大陸、国、および州のリスト。

en: Sorry, you cannot view this resource.
ja_JP: このリソースを表示する権限がありません。

en: Sorry, you cannot list resources.
ja_JP: リソースを一覧表示できません。

en: The unit weights are defined in for this country.
ja_JP: 単位重量は、この国に対して定義されます。

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
ja_JP: 表示価格のための千の位の区切り文字。

en: Full name of state.
ja_JP: 州の完全名。

en: State code.
ja_JP: 州コード。

en: List of states in this country.
ja_JP: この国の州一覧。

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
ja_JP: この国の表示価格に表示されている小数点以下の桁数。

en: Full name of country.
ja_JP: 国の完全な名前。

en: The unit lengths are defined in for this country.
ja_JP: この国では、単位の長さが定義されています。

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
ja_JP: この国の表示価格の10進数の区切り記号です。

en: Currency symbol position for this country.
ja_JP: この国の通貨記号の位置。

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
ja_JP: 国の既定の ISO4127 通貨コードです。

en: ISO3166 alpha-2 country code.
ja_JP: ISO3166 alpha-2 国コード。

en: List of countries on this continent.
ja_JP: この大陸の国の一覧です。

en: Full name of continent.
ja_JP: 大陸の完全な名前。

en: There are no locations matching these parameters.
ja_JP: これらのパラメータに一致する場所がありません。

en: 2 character continent code.
ja_JP: 2文字の大陸コード。

en: Shipping label tracking number
ja_JP: 出荷ラベル追跡番号

en: Shipping label service
ja_JP: 配送ラベルサービス

en: An error occurred while refreshing service data.
ja_JP: サービスデータの更新中にエラーが発生しました。

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with external services. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
ja_JP: この拡張機能を使用することにより、個人データを保存したり、外部サービスとデータを共有したりすることができます。<a href="%s" target="_blank">プライバシーポリシーに含めることができるかを含め、これがどのように機能するかについては、こちらをご覧ください。</a>

en: There was a problem updating your saved credit cards.
ja_JP: 保存したクレジットカードの更新中に問題が発生しました。

en: No labels found for this period
ja_JP: この期間のラベルが見つかりません

en: Total
ja_JP: 合計

en: Refund
ja_JP: 返金

en: Price
ja_JP: 価格

en: Order
ja_JP: 注文

en: Time
ja_JP: 時間

en: Requested
ja_JP: リクエスト済み

en: Last 7 days
ja_JP: 過去1週間

en: This month
ja_JP: 今月

en: Last month
ja_JP: 先月

en: Year
ja_JP: 年

en: Export CSV
ja_JP: CSV のエクスポート

en: Other Log
ja_JP: 他のログ

en: Taxes Log
ja_JP: 税ログ

en: Shipping Log
ja_JP: 出荷ログ

en: Display troubleshooting information on the Cart and Checkout pages.
ja_JP: カートおよびチェックアウトページのトラブルシューティング情報を表示します。

en: Write diagnostic messages to log files. Helpful when contacting support.
ja_JP: ログファイルに診断メッセージを書き込みます。サポートに問い合わせるときに役立ちます。

en: Enter your email address at which to accept payments. You'll need to link your own account in order to perform anything other than "sale" transactions.
ja_JP: 支払いを受け付けるメールアドレスを入力します。「セール」の取引以外のことを行うためには、自分のアカウントをリンクする必要があります。

en: Payment Email
ja_JP: 支払いメール

en: %s (Note that "authorizing payment only" requires linking a PayPal account.)
ja_JP: %s (「支払いのみを許可する」では、PayPal アカウントのリンクが必要です。)

en: Link account
ja_JP: リンクアカウント

en: Link a new or existing PayPal account to make sure future orders are marked “Processing” instead of “On hold”, and so refunds can be issued without leaving WooCommerce.
ja_JP: 将来の注文が「保留中」の代わりに「処理」とマークされていることを確認するために、新しいまたは既存の PayPal アカウントをリンクし、払い戻しは WooCommerce を離れることなく発行することができます。

en: Link your PayPal account
ja_JP: PayPal アカウントをリンクする

en: To issue refunds via PayPal Checkout, you will need to <a href="%s">link a PayPal account</a> with the email address that received this payment.
ja_JP: PayPal のチェックアウトを介して払い戻しを発行するには、この支払いを受信したメールアドレスと <a href="%s">PayPal アカウントをリンクする</a>必要があります。

en: Link a PayPal account
ja_JP: PayPal アカウントをリンクする

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Tracking number
ja_JP: 問い合わせ番号

en: Provider
ja_JP: プロバイダー

note: Description of the plugin
en: Hosted services for WooCommerce: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup.
ja_JP: WooCommerce のためのホストされたサービス: 自動税計算、出荷ラベルの印刷、およびよりスムーズな支払い設定。

en: Tax Class
ja_JP: 税区分.

en: Shipping
ja_JP: 配送

en: Compound
ja_JP: 合成

en: Priority
ja_JP: 優先

en: Tax Name
ja_JP: 税の名前

en: Rate %
ja_JP: 率 %

en: State Code
ja_JP: 州コード。

en: Country Code
ja_JP: 国別コード

en: Enable automated taxes
ja_JP: 税の自動化の有効化

en: Disable automated taxes
ja_JP: 税の自動化の無効化

en: Automated taxes
ja_JP: 税の自動化

en: By clicking "%1$s", you agree to the <a href="%2$s">Terms of Service</a> and to <a href="%3$s">share certain data and settings</a> with WordPress.com and/or third parties.
ja_JP: "%1$s"をクリックすると、<a href="%2$s">利用規約 </a>に同意し、WordPress.com またはサードパーティとして<a href="%3$s">特定のデータと設定を共有</a>します。

en: Setup complete.
ja_JP: 設定が完了。

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: You can now enjoy %s.
ja_JP: %s を楽しむことができるようになりました。

en: automated tax calculation
ja_JP: 自動税計算

en: smoother payment setup
ja_JP: スムーズな支払い設定

en: automated tax calculation and smoother payment setup
ja_JP: 自動税計算とスムーズな支払い設定

en: Required
ja_JP: 必須

en: Your shipping settings have been saved.
ja_JP: 送料の設定が保存されました。

en: Unable to save your shipping settings. Please try again.
ja_JP: 送料の設定を保存できません。もう一度やり直してください。

en: Dimensions
ja_JP: 大きさ

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Packages to be Shipped
ja_JP: 出荷するパッケージ

en: Add to a New Package
ja_JP: 新しいパッケージに追加する

en: Add items
ja_JP: アイテムを追加

en: Individually Shipped Item
ja_JP: 個別出荷済品目

en: Item Dimensions
ja_JP: アイテムの寸法

en: Please select a package
ja_JP: パッケージを選択してください

en: Service schemas were not loaded
ja_JP: サービススキーマが読み込まれませんでした

en: Bad request
ja_JP: 間違ったリクエスト

en: Order not found
ja_JP: 注文が見つかりません

en: Got it, thanks!
ja_JP: わかったわ、ありがとう!

en: Activate Jetpack and connect
ja_JP: Jetpack を有効化して接続

en: Install Jetpack and connect
ja_JP: Jetpack のインストールと接続

en: Something went wrong. Please try connecting to Jetpack manually, or contact support on the WordPress.org forums.
ja_JP: 何かが間違っていた。Jetpack に手動で接続してみるか、WordPress.org フォーラムのサポートにお問い合わせください。

en: Connecting...
ja_JP: 接続中…

en: Activating...
ja_JP: 有効化中…

en: Discounted Shipping Labels
ja_JP: 割引出荷ラベル

[ctx: date is of the form MM/YY]
en: Expires %(date)s
ja_JP: 有効期限 %(date)s

en: Add another credit card
ja_JP: 別のクレジットカードを追加

en: %(selectedCount)d package selected | %(selectedCount)d packages selected
ja_JP[0]: %(selectedCount)d パッケージを選択

en: Unable to get your settings. Please refresh the page to try again.
ja_JP: 設定を取得できません。ページを更新して、もう一度試してください。

en: %(numSelected)d service selected | %(numSelected)d services selected
ja_JP[0]: %(numSelected)d サービスを選択

en: Add and edit saved packages using the {{a}}Packaging Manager{{/a}}.
ja_JP:  {{a}}パッケージマネージャー {{/a}}を使用して、保存したパッケージを追加および編集する

en: Tracking #: {{trackingLink/}}
ja_JP: 追跡番号: {{trackingLink/}}

en: Which items would you like to add to {{pckg/}}?
ja_JP: {{pckg/}}に追加したい項目を指定してください。

en: {{itemLink/}} is currently saved for a later shipment.
ja_JP: {{itemLink/}} は現在、後の出荷のために保存されています。

en: {{itemLink/}} is currently shipped in its original packaging.
ja_JP: {{itemLink/}} は現在、元のパッケージに同梱されています。

en: {{itemLink/}} is currently in {{pckg/}}.
ja_JP: {{itemLink/}} は現在 {{pckg/}} にあります。

en: Choose rate: %(pckg)s
ja_JP: レートを選択: %(pckg)s

en: Refund label (-%(amount)s)
ja_JP: 返金ラベル (-%(amount)s)

en: Where would you like to move it?
ja_JP: どこに移動しますか?

en: Unsaved changes made to packages
ja_JP: パッケージに対して行われた未保存の変更

en: There are no items in this package.
ja_JP: このパッケージにはアイテムがありません。

en: Ship in original packaging
ja_JP: オリジナルパッケージに同梱

en: Request refund
ja_JP: 払い戻しのリクエスト

en: Reprint
ja_JP: 再印刷

en: Paper size
ja_JP: 用紙サイズ

en: No packages selected
ja_JP: パッケージが選択されない

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move item
ja_JP: アイテムの移動

en: Increase the rates calculated by the carrier to account for packaging and handling costs. You can also add a negative amount to save your customers money.
ja_JP: 梱包と取り扱いのコストを考慮して、キャリアによって計算されたレートを増やします。また、負の金額を追加して、顧客にお金を節約することもできます。

en: Create new label
ja_JP: 新しいラベルを作成する

en: All packages selected
ja_JP: 選択されたすべてのパッケージ

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add item
ja_JP: アイテム追加

en: Add a credit card
ja_JP: クレジットカードを追加

note: translators: %d: Deleted Product ID
en: #%d - [Deleted product]
ja_JP: #%d - [削除された製品]

en: <a href="%s">Support</a>
ja_JP: <a href="%s">サポート</a>

en: There was an error installing Jetpack. Please try installing it manually.
ja_JP: Jetpack のインストール中にエラーが発生しました。手動でインストールしてください。

en: Shipping Labels
ja_JP: 出荷ラベル

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Rest of the World
ja_JP: その他の地域

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Expand
ja_JP: 拡大

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Your changes have been saved.
ja_JP: 変更を保存しました。

en: State
ja_JP: 州

en: yd
ja_JP: yd (ヤード)

en: in
ja_JP: in (インチ)

en: oz
ja_JP: oz (オンス)

en: lbs
ja_JP: lbs (ポンド)

en: Country
ja_JP: 国

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Company
ja_JP: 勤め先

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Name
ja_JP: 名前

en: Address
ja_JP: 住所

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示にする

en: Print
ja_JP: 印刷

en: More
ja_JP: 続き

en: Connect
ja_JP: 連携

en: Support
ja_JP: サポート

en: Service
ja_JP: サービス

en: Packaging
ja_JP: パッケージング

en: Services
ja_JP: サービス

en: Need help?
ja_JP: お困りですか ?

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Test Connection
ja_JP: テスト接続

en: Please install and activate the Jetpack plugin, version %s or higher
ja_JP: Jetpack プラグインをインストールして有効にしてください、バージョン %s またはそれ以上

en: Service data is up-to-date
ja_JP: サービスデータは最新の状態です。

en: There was a problem with one or more entries. Please fix the errors below and try saving again.
ja_JP: 1つ以上のエントリに問題があります。以下のエラーを修正して、もう一度保存してください。

en: You have unsaved changes.
ja_JP: 変更はまだ保存されていません。

en: Type of package
ja_JP: パッケージのタイプ

en: Add package | Add packages
ja_JP[0]: パッケージの追加

en: Invalid value.
ja_JP: 無効な値です。

en: Package name
ja_JP: パッケージ名

en: This field must be unique
ja_JP: このフィールドは一意である必要があります

en: Untitled
ja_JP: タイトル無し

en: All services selected
ja_JP: 選択したすべてのサービス

en: Expand Services
ja_JP: サービスの拡充

en: Price adjustment
ja_JP: 価格調整

en: Saved Packages
ja_JP: 保存済みパッケージ

en: Tracking
ja_JP: トラッキング

en: Create shipping label | Create shipping labels
ja_JP[0]: 出荷ラベルの作成

en: Invalid address
ja_JP: 無効な住所

en: Origin address
ja_JP: 元の住所

en: Destination address
ja_JP: 宛先住所

en: We have slightly modified the address entered. If correct, please use the suggested address to ensure accurate delivery.
ja_JP: 入力された住所を少し変更しました。正しい場合は、正確な配信を確保するために提案された住所を使用してください。

en: Address entered
ja_JP: 住所入力済

en: Edit address
ja_JP: 住所を変更

en: Suggested address
ja_JP: 推奨された住所

en: Use selected address
ja_JP: 選択した住所を使用

en: Use these packages
ja_JP: これらのパッケージを使用

en: The service and rate chosen by the customer at checkout is not available. Please choose another.
ja_JP: チェックアウト時にお客様が選択したサービスと料金はご利用いただけません。別のを選択してください。

en: Request a refund
ja_JP: 払い戻しをリクエスト

en: Purchase date
ja_JP: お申込日

en: Amount eligible for refund
ja_JP: 払い戻しの対象となる金額

en: Reprint shipping label
ja_JP: 出荷ラベルの再印刷

en: If there was a printing error when you purchased the label, you can print it again.
ja_JP: ラベルを購入したときに印刷エラーが発生した場合は、もう一度印刷することができます。

en: NOTE: If you already used the label in a package, printing and using it again is a violation of our terms of service and may result in criminal charges.
ja_JP: 注: 既にパッケージでラベルを使用している場合、印刷して再度使用することはサービス規約違反であり、刑事告発の原因となる可能性があります。

en: Invalid PDF request.
ja_JP: PDF 要求が無効です。

en: Unknown package
ja_JP: 不明なパッケージ

en: Individual packaging
ja_JP: 個々のパッケージ

en: Unable to update service settings. Validation failed. %s
ja_JP: サービス設定を更新できません。検証に失敗。%s

en: Unable to update service settings. The form data could not be read.
ja_JP: サービス設定を更新できません。フォームデータを読み取れませんでした。

en: Unable to update service settings. Form data is missing service ID.
ja_JP: サービス設定を更新できません。フォームデータにサービス ID がありません。

en: Unable to update settings. The form data could not be read.
ja_JP: 設定を更新できません。フォームデータを読み取れませんでした。

en: Unable to update settings. %s
ja_JP: 設定を更新できません。 %s

en: Section not loading? Visit the <a href="%s">status page</a> for troubleshooting steps.
ja_JP: セクションがロードされない?トラブルシューティング手順については、<a href="%s">ステータスページの </a> を参照してください。

en: Note: Jetpack is connected, but development mode is also enabled on this site. Please disable development mode.
ja_JP: 注: Jetpack は接続されていますが、このサイトでは開発モードも有効になっています。開発モードを無効にしてください。

en: Shipping Label
ja_JP: 出荷ラベル

en: An invalid service ID was received.
ja_JP: 無効なサービス ID を受信しました。

en: An invalid service instance was received.
ja_JP: 無効なサービスインスタンスを受信しました。

[ctx: A service with an unknown title and unknown method_title]
en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Log is empty
ja_JP: ログが空です

en: %s Shipping Zone
ja_JP: %s 配送地域

en: The most recent rate request failed
ja_JP: 最新のレート要求が失敗しました

en: The most recent rate request was successful
ja_JP: 最新のレート要求が成功しました

en: No rate requests have yet been made for this service
ja_JP: このサービスに対するレート要求はまだ作成されていません

en: Setup for this service has not yet been completed
ja_JP: このサービスのセットアップはまだ完了していません

en: Service data was found, but is more than one day old
ja_JP: サービスデータが見つかりましたが、1日以上経過しています

en: Service data was found, but is more than three days old
ja_JP: サービスデータが見つかりましたが、3日以上経過しています

en: Service data was found, but may be out of date
ja_JP: サービスデータが見つかりましたが、古い可能性があります

en: No service data available
ja_JP: 利用できるサービスデータがありません

en: Jetpack %s is connected and working correctly
ja_JP: Jetpack %s が接続され、正しく動作している

en: This is a Jetpack staging site
ja_JP: これは Jetpack のステージングサイトです。

en: Jetpack is not connected to WordPress.com. Make sure the Jetpack plugin is installed, activated, and connected.
ja_JP: Jetpack は WordPress.com に接続されていません。Jetpack プラグインがインストール、アクティブ化、接続されていることを確認します。

en: Jetpack %s or higher is required (You are running %s)
ja_JP: Jetpack %s またはそれ以上が必要です ( %s を実行しています)

en: WooCommerce %s is configured correctly
ja_JP: WooCommerce %s は正しく設定されています

en: Please set Base Location in WooCommerce Settings > General
ja_JP: ベースの場所は WooCommerce 設定 > 一般設定 に設定してください

en: WooCommerce %s or higher is required (You are running %s)
ja_JP: WooCommerce %s またはそれ以上が必要です ( %s を実行しています)
