Plugins - WordPress Importer - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (51 entries)

en: The uploaded file could not be moved
ja_JP: アップロードしたファイルを移動できませんでした

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja_JP: セキュリティ上の理由によりこのファイル形式は許可されていません。

en: Downloaded file has incorrect size
ja_JP: ダウンロードしたファイルのサイズが間違っています。

note: translators: 1: The HTTP error message. 2: The HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
ja_JP: リモートサーバーから次のような予期しない結果が返ってきました: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: The WordPress error message. 2: The WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
ja_JP: 次のエラーによりリクエストが失敗しました: %1$s (%2$s)

en: Could not create temporary file.
ja_JP: 一時ファイルを作成できませんでした。

en: To make it simpler for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site, such as your primary administrator account.
ja_JP: インポートしたコンテンツの編集と保存を簡単にするには、インポート項目の投稿者をこのサイト上の既存のユーザー (メインの管理者アカウントなど) に再度割り当てるとよいでしょう。

note: Description of the plugin
en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, tags and more from a WordPress export file.
ja_JP: 投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグなどを WordPress エクスポートファイルからインポートします。

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/wordpress-importer/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/wordpress-importer/

note: Plugin Name of the plugin
en: WordPress Importer
ja_JP: WordPress インポートツール

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
ja_JP: WordPress のエクスポートファイルから<strong>投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグ</strong>をインポートします。

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
ja_JP: アップロードする WXR (.xml) ファイルを選択し、「ファイルをアップロードしてインポート」をクリックしてください。

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
ja_JP: WordPress eXtended RSS (WXR) ファイルをアップロードして、このサイトに投稿、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグをインポートしましょう。

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
ja_JP: 新しいバージョンのインポーターが利用可能です。新しいエクスポートファイルとの互換性を確保するためにバージョン %s に更新してください。

en: Import WordPress
ja_JP: WordPress のインポート

en: Remote file is too large, limit is %s
ja_JP: リモートファイルが大きすぎます。上限は %s です

en: Zero size file downloaded
ja_JP: 空のファイルがダウンロードされました

en: Remote server did not respond
ja_JP: リモートサーバーからの返答がありません

en: Invalid file type
ja_JP: 無効なファイル形式

en: Fetching attachments is not enabled
ja_JP: 添付ファイルの取得は有効ではありません

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ja_JP: メニュースラッグ %s が有効でないため、メニューアイテムをスキップしました。

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ja_JP: メニュー項目はメニュースラッグがないため、スキップされました

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
ja_JP: %s のインポートに失敗しました &#8220;%s&#8221;

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
ja_JP: %s &#8220;%s&#8221; はすでに存在しています。

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
ja_JP: &#8220;%s&#8221; をインポートできませんでした。投稿タイプ %s が有効ではありません。

en: Failed to import %s %s
ja_JP: %s %s のインポートに失敗しました

en: Failed to import post tag %s
ja_JP: タグ %s のインポートに失敗しました

en: Failed to import category %s
ja_JP: カテゴリー %s のインポートに失敗しました

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja_JP: 新規ユーザー「%s」を作成できませんでした。現在のユーザーが投稿者となります。

en: - Select -
ja_JP: - 選択 -

en: or assign posts to an existing user:
ja_JP: あるいは投稿を既存のユーザーに割り当てる:

en: assign posts to an existing user:
ja_JP: 既存のユーザに投稿を関連付ける:

en: as a new user:
ja_JP: 新規ユーザとして:

en: or create new user with login name:
ja_JP: または新規ユーザを作成する。ログイン名:

en: Import author:
ja_JP: インポートする投稿者:

en: Submit
ja_JP: 実行

en: Download and import file attachments
ja_JP: 添付ファイルをダウンロードしてインポートする

en: Import Attachments
ja_JP: 添付ファイルのインポート

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
ja_JP: WordPress が新規ユーザーを作成する場合、パスワードが自動生成され、ユーザー権限が %s になります。必要であればユーザーの詳細を手作業で変更してください。

en: Assign Authors
ja_JP: 投稿者の割り当て

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja_JP: 作成者 %s をインポートできませんでした。投稿の所有者は、現在のユーザーになります。

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
ja_JP: この WXR ファイル (バージョン %s) は、このバージョンのインポートツールではサポートされていません。更新を検討してください。

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
ja_JP: <code>%s</code> でエクスポートファイルが見つかりませんでした。パーミッションの問題が原因かもしれません。

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
ja_JP: インポートしたユーザーのパスワードと権限を更新してください。

en: Have fun!
ja_JP: ではお楽しみください !

en: All done.
ja_JP: すべて完了しました。

en: The file does not exist, please try again.
ja_JP: ファイルが存在しません。再度お試しください。

en: Sorry, there has been an error.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ja_JP: これは WXR ファイルではないか、存在しない又は無効な WXR バージョン番号のようです。

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
ja_JP: 詳細は上に表示されています。インポーターは別のパーサーで再試行します…

en: There was an error when reading this WXR file
ja_JP: WXR ファイルの読み込み中にエラーが発生しました
