Themes - Twenty Nineteen - en to ja_JP translation catalogue (81 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
ja_JP: 2019年のデフォルトテーマは、ブロックエディターの持つ力を引き立たせるよう設計されています。すべてのデフォルトブロック用カスタムスタイルを含み、エディターでの表示がサイト上の表示と同じになるように作られています。Twenty Nineteen は、写真ブログの運営、新規事業の立ち上げ、非営利団体の支援など、幅広い種類のサイトに適応できるようになっています。十分な空白と、現代的なサンセリフ体の見出し・クラシックなセリフ体の本文というセットで、あらゆる画面サイズで美しく表示できるように構築されました。

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview, your comment will be visible after it has been approved.
ja_JP: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。これはプレビューで、コメントは承認後に表示されます。

en: Dark Blue
ja_JP: ダークブルー

en: Blue
ja_JP: 青

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
ja_JP: <span class="meta-nav">公開: </span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
ja_JP: <span class="meta-nav">投稿:</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
ja_JP: おすすめ

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja_JP: Twenty Nineteen テーマには WordPress version 4.7以降が必須ですが、現在バージョン%sをお使いです。アップグレードしてもう一度お試しください。

en: Back
ja_JP: 戻る

en: More
ja_JP: 続き

en: Apply a filter to featured images using the primary color
ja_JP: アイキャッチ画像にメインカラーのフィルターを適用する

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
ja_JP: ボタン、リンク、アイキャッチ画像などにカスタムカラーを適用する

[ctx: primary color]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: primary color]
en: Default
ja_JP: デフォルト

en: White
ja_JP: 白

en: Light Gray
ja_JP: ライトグレー

en: Dark Gray
ja_JP: ダークグレー

en: Huge
ja_JP: 特大

en: Large
ja_JP: 大

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Small
ja_JP: 小

en: Footer Menu
ja_JP: フッターメニュー

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ja_JP: フルサイズ

en: Page
ja_JP: ページ

en: Add widgets here to appear in your footer.
ja_JP: フッターに表示するウィジェットを追加します。

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Primary Color
ja_JP: メインカラー

en: No comments
ja_JP: コメントなし

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
ja_JP[0]: %d件のコメント

en: View more posts
ja_JP: 他の投稿を表示

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Top Menu
ja_JP: トップメニュー

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">"%s" の</span>続きを読む

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのものが見つからないようです。検索すると良いかもしれません。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

note: translators: 1: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

en: Previous post:
ja_JP: 過去の投稿:

en: Previous Post
ja_JP: 過去の投稿

en: Next post:
ja_JP: 次の投稿:

en: Next Post
ja_JP: 次の投稿

en: Search results for:
ja_JP: 検索結果:

en: Older posts
ja_JP: 過去の投稿

en: Newer posts
ja_JP: 次の投稿

en: Tags:
ja_JP: タグ:

en: Posted in
ja_JP: カテゴリー:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">%sに</span>コメント

en: Posted by
ja_JP: 投稿者:

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja_JP: Y年n月

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年

en: Archives:
ja_JP: アーカイブ:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
ja_JP: %sアーカイブ:

en: Post Type Archives:
ja_JP: 投稿タイプアーカイブ:

en: Daily Archives:
ja_JP: 日別アーカイブ:

en: Monthly Archives:
ja_JP: 月別アーカイブ:

en: Yearly Archives:
ja_JP: 年別アーカイブ:

en: Author Archives:
ja_JP: 投稿者アーカイブ:

en: Tag Archives:
ja_JP: タグアーカイブ:

en: Category Archives:
ja_JP: カテゴリーアーカイブ:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
ja_JP: 編集 <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Social Links Menu
ja_JP: ソーシャルリンクメニュー

en: Primary
ja_JP: メイン

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: Next
ja_JP: 次

en: Previous
ja_JP: 前

en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件の返信

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」への1件の返信

en: Leave a comment
ja_JP: コメントを残す

en: Join the Conversation
ja_JP: ディスカッションに参加

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: コメントは承認待ちです。

en: Edit
ja_JP: 編集

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
ja_JP: %s <span class="screen-reader-text says">さんの発言:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja_JP: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja_JP: お探しのページが見つかりません。

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/
