Themes - Twenty Seventeen - en to ja_JP translation catalogue (69 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
ja_JP: Twenty Seventeen は、没入感のあるアイキャッチ画像と繊細なアニメーションを用いて、サイトに命を吹き込みます。ビジネスサイトにフォーカスをあて、ウィジェット、ナビゲーション、ソーシャルメニュー、ロゴ等はもちろんフロントページの複数のセクションを目立たせます。カスタム配色で非対称のグリッドの個性を出し、投稿フォーマットでマルチメディアコンテンツを際立たせます。2017年のデフォルトテーマは、多くの言語において、どんな才能に対しても、どのようなデバイスでも、うまく動作します。

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
ja_JP: ブログ投稿やアーカイブページのサイドバーに表示されるウィジェットをここに追加してください。

en: Blog Sidebar
ja_JP: ブログサイドバー

en: Scroll down to content
ja_JP: 本文までスクロール

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
ja_JP: コーヒー

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
ja_JP: サンドイッチ

[ctx: Theme starter content]
en: Espresso
ja_JP: エスプレッソ

en: Pause background video
ja_JP: 背景動画を一時停止

en: Play background video
ja_JP: 背景動画を再生

note: translators: %s: The section ID.
en: Front Page Section %s Placeholder
ja_JP: フロントページセクション%sのプレースホルダー

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
ja_JP: 2カラムレイアウトが割り当てられると、ページタイトルが一方のカラムに、コンテンツが他方のカラムにそれぞれ配置されます。

en: Next Post
ja_JP: 次の投稿

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
ja_JP: <span class="screen-reader-text">投稿日:</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Please define an SVG icon filename.
ja_JP: SVG アイコンのファイル名を決めてください。

en: Please define default parameters in the form of an array.
ja_JP: 配列形式におけるデフォルトパラメーターを設定してください。

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
ja_JP: 各セクションに表示したい固定ページをドロップダウンリストから選んでください。選んだ固定ページの編集画面でアイキャッチ画像を指定すると、そのセクションに画像を追加することもできます。セクションを空っぽにすると何も表示されません。

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
ja_JP: フロントページ 第%dセクションのコンテンツ

en: Two Column
ja_JP: 2カラム

en: One Column
ja_JP: 1カラム

en: Page Layout
ja_JP: 固定ページレイアウト

en: Theme Options
ja_JP: テーマオプション

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Light
ja_JP: ライト

en: Color Scheme
ja_JP: 配色

en: Default Header Image
ja_JP: デフォルトのヘッダー画像

en: Footer 2
ja_JP: フッター2

en: Add widgets here to appear in your footer.
ja_JP: フッターに表示させるにはここにウィジェットを追加してください。

en: Footer 1
ja_JP: フッター1

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
en: on
ja_JP: off

en: Top Menu
ja_JP: トップメニュー

en: Reply
ja_JP: 返信する

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのものが見つからないようです。検索すると良いかもしれません。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

en: Previous Post
ja_JP: 過去の投稿

en: Previous
ja_JP: 前

en: Next
ja_JP: 次

[ctx: submit button]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja_JP: 検索 &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ja_JP: 検索:

note: translators: Search query.
en: Search Results for: %s
ja_JP: 「%s」の検索結果

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">"%s" の</span>続きを読む

en: Dark
ja_JP: ダーク

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja_JP: Twenty Seventeen には WordPress 4.7以降のバージョンが必要です。現在ご利用中のバージョンは%sです。アップグレードしてもう一度お試しください。

note: translators: %s: Post title.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">"%s" を</span>編集

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Collapse child menu
ja_JP: サブメニューを閉じる

en: Expand child menu
ja_JP: サブメニューを展開

en: Social Links Menu
ja_JP: ソーシャルリンクメニュー

en: Footer Social Links Menu
ja_JP: フッターソーシャルリンクメニュー

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; への%1$s件の返信

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo; への1件の返信

en: Page
ja_JP: ページ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja_JP: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja_JP: お探しのページが見つかりません。

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyseventeen/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/themes/twentyseventeen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/
