Themes - Twenty Sixteen - en to ja_JP translation catalogue (75 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
ja_JP: Twenty Sixteen は ずっと人気の WordPress レイアウト — ブログとウェブサイト用に完全に動作する、オプションの右サイドバーのある水平の題字 — に対するモダンな試みです。美しいデフォルトカラースキームのカラーオプション、モバイルファーストのアプローチによる調和した柔軟なグリッド、細部にまで非の打ち所がない上品さを備えています。Twenty Sixteen は WordPress の外観をどこであろうとも美しく見せるでしょう。

en: Bright Red
ja_JP: ブライトレッド

en: Dark Red
ja_JP: ダークレッド

en: Medium Brown
ja_JP: ブラウン

en: Dark Brown
ja_JP: ダークブラウン

en: Light Blue
ja_JP: ライトブルー

en: Bright Blue
ja_JP: ブライトブルー

en: Blue Gray
ja_JP: ブルーグレー

en: White
ja_JP: 白

en: Light Gray
ja_JP: ライトグレー

en: Medium Gray
ja_JP: グレー

en: Dark Gray
ja_JP: ダークグレー

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">"%s" の</span>続きを読む

note: translators: %s: Post title.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">"%s" を</span>編集

en: Red
ja_JP: 赤

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」への1件のフィードバック

[ctx: submit button]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja_JP: 検索 &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ja_JP: 検索:

en: Footer Social Links Menu
ja_JP: フッターソーシャルリンクメニュー

en: Footer Primary Menu
ja_JP: フッターメインメニュー

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ja_JP: サイドバーに表示させるにはここにウィジェットを追加してください。

en: Featured
ja_JP: 注目

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
ja_JP: %s のすべての投稿を表示

en: Author:
ja_JP: 投稿者:

en: Previous post:
ja_JP: 前の投稿:

en: Previous
ja_JP: 前

en: Next post:
ja_JP: 次の投稿:

en: Next
ja_JP: 次

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
ja_JP: 「%s」の検索結果

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ja_JP: タグ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ja_JP: カテゴリー

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ja_JP: 投稿日:

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">%sに</span>コメント

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ja_JP: フォーマット

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Yellow
ja_JP: 黄

en: Gray
ja_JP: グレー

en: Dark
ja_JP: ダークカラー

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Secondary Text Color
ja_JP: サブのテキストカラー

en: Main Text Color
ja_JP: メインのテキストカラー

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Page Background Color
ja_JP: ページ背景色

en: Base Color Scheme
ja_JP: ベース配色

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja_JP: Twenty Sixteen には WordPress 4.4 以降のバージョンが必要です。現在ご利用中のバージョンは %s です。アップグレードしてもう一度お試しください。

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ja_JP: <span class="post-title">%title</span> <span class="meta-nav">内で公開</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ja_JP: フルサイズ

en: Pages:
ja_JP: 固定ページ:

en: Next Image
ja_JP: 次の画像

en: Previous Image
ja_JP: 前の画像

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: collapse child menu
ja_JP: サブメニューを閉じる

en: expand child menu
ja_JP: サブメニューを展開

en: Content Bottom 2
ja_JP: コンテンツ下 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
ja_JP: 投稿や固定ページのコンテンツの下部に表示されます。

en: Content Bottom 1
ja_JP: コンテンツ下 1

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Social Links Menu
ja_JP: ソーシャルリンクメニュー

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja_JP: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja_JP: お探しのページが見つかりません。

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/themes/twentysixteen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/
