Google XML Sitemaps v4.0.3 - en to pt_PT translation catalogue (143 entries)

en: If your blog is in a subdirectory and you want to add pages which are NOT in the blog directory or beneath, you MUST place your sitemap file in the root directory (Look at the &quot;Location of your sitemap file&quot; section on this page)!
pt_PT: Se o seu blog está numa pasta e quer adicionar paginas que NÃO estão na pasta do seu blog ou em sub-pastas, DEVE colocar o seu ficheiro sitemap na raiz dos diretorias (Verifique na secção "Localização do seu ficheiro sitemap" nesta página)!

en: Configuration updated
pt_PT: Configuração atualizada

en: Pages saved
pt_PT: Páginas guardadas

en: Error while saving pages
pt_PT: Erro durante a gravação das páginas

en: Additional pages
pt_PT: Páginas adicionais

en: Here you can specify files or URLs which should be included in the sitemap, but do not belong to your Blog/WordPress.<br />For example, if your domain is www.foo.com and your blog is located on www.foo.com/blog you might want to include your homepage at www.foo.com
pt_PT: Aqui pode especificar os ficheiros ou URLs que devem ser incluídas no sitemap mas que não pertencem ao seu blog/WordPress.<br />Por exemplo: se o seu domínio é www.foo.com e o seu blog está localizado em www.foo.com/blog, deve querer incluir a sua página inicial em www.foo.com

en: URL to the page
pt_PT: URL da página

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
pt_PT: URL da página. Exemplos: http://www.foo.com/index.html ou www.foo.com/home

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
pt_PT: Escolha a prioridade relativa da página em relação a outras páginas. Por exemplo, a sua página inicial deve ter uma maior prioridade que os seus dados pessoais.

en: Last Changed
pt_PT: Última Alteração

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
pt_PT: Introduza a data da última alteração com o formato AAAA-MM-DD (por exemplo: 2005-12-31) (opcional).

en: Change Frequency
pt_PT: Alterar Frequência

en: No pages defined.
pt_PT: Nenhuma página definida.

en: Add new page
pt_PT: Adicionar nova página

en: Basic Options
pt_PT: Opções Básicas

en: Include homepage
pt_PT: Incluir página principal

en: Include posts
pt_PT: Incluir artigos

en: Include static pages
pt_PT: Incluir páginas estáticas

en: Include categories
pt_PT: Incluir categorias

en: Include archives
pt_PT: Incluir arquivos

en: Change frequencies
pt_PT: Alterar frequências

en: Note
pt_PT: Nota

en: Please note that the value of this tag is considered a hint and not a command. Even though search engine crawlers consider this information when making decisions, they may crawl pages marked "hourly" less frequently than that, and they may crawl pages marked "yearly" more frequently than that. It is also likely that crawlers will periodically crawl pages marked "never" so that they can handle unexpected changes to those pages.
pt_PT: Por favor, considere que o valor desta etiqueta é um conselho e não um comando. Mesmo quando alguns motores de busca consideram esta informação para tomar decisões, eles podem verificar as páginas marcadas como "de hora em hora" com menor frequência, e visitar varias vezes por ano, as páginas marcadas com "anualmente". É igualmente possível que sejam verificadas páginas marcadas com "nunca" para gerir possíveis mudanças inesperadas nas mesmas.

en: Homepage
pt_PT: Página principal

en: Posts
pt_PT: Artigos

en: Static pages
pt_PT: Páginas estáticas

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
pt_PT: Arquivo deste mês (Deve ser igual ao da sua pagina principal)

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
pt_PT: Arquivos antigos (Alterar só se editou um artigo antigo)

en: Priorities
pt_PT: Prioridades

en: Posts (If auto calculation is disabled)
pt_PT: Artigos (Se o calculo automático está desabilitado)

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
pt_PT: Prioridade mínima para artigos (Mesmo quando o cálculo automático esteja ativo)

en: Archives
pt_PT: Arquivos

en: Update options
pt_PT: Atualizar opções

en: Comment Count
pt_PT: Número de comentários

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
pt_PT: Utiliza o número de comentários do artigo para calcular a prioridade

en: Comment Average
pt_PT: Média de comentários

en: Uses the average comment count to calculate the priority
pt_PT: Utiliza a contagem média de comentários para calcular a prioridade

en: Always
pt_PT: Sempre

en: Hourly
pt_PT: De hora em hora

en: Daily
pt_PT: Diariamente

en: Weekly
pt_PT: Semanalmente

en: Monthly
pt_PT: Mensalmente

en: Yearly
pt_PT: Anualmente

en: Never
pt_PT: Nunca

en: XML-Sitemap Generator
pt_PT: Gerador XML-Sitemap

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Donate
pt_PT: Donativo

en: XML Sitemap Generator for WordPress
pt_PT: Gerador XML Sitemap para o WordPress

en: Error while saving options
pt_PT: Erro enquanto guardava opções

en: The default configuration was restored.
pt_PT: A configuração padrão foi restabelecida.

en: The old files could NOT be deleted. Please use an FTP program and delete them by yourself.
pt_PT: Os ficheiros antigos não podem ser apagados. Por favor, utilize um programa de FTP e apague-os manualmente.

en: The old files were successfully deleted.
pt_PT: Os ficheiros antigos foram apagados com sucesso.

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
pt_PT: Muito obrigado pela sua contribuição. Ajuda-me a continuar a apoiar e a desenvolver este plugin e outros softwares grátis!

en: Hide this notice
pt_PT: Esconder esta notícia

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin over a month ago. If it works and you are satisfied with the results, isn't it worth at least a few dollar? <a href="%s">Donations</a> help me to continue support and development of this <i>free</i> software! <a href="%s">Sure, no problem!</a>
pt_PT: Obrigado por utilizar este plugin! Você instalou o plugin há mais de um mês. Se funciona e você está satisfeito com os resultados, não vale pelo menos um dólar? <a href="%s">Donativos</ a> ajuda-me a continuar a apoiar e a  desenvolver software <i>livre</i>! <a href="%s">Claro, sem problema!</a>

en: Sure, but I already did!
pt_PT: Claro, mas já o fiz anteriormente!

en: No thanks, please don't bug me anymore!
pt_PT: Não obrigado, não me incomode mais!

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin some time ago. If it works and your are satisfied, why not <a href="%s">rate it</a> and <a href="%s">recommend it</a> to others? :-)
pt_PT: Obrigado por utilizar este plugin! Você instalou este plugin há algum tempo. Se ele funciona e você está satisfeito, por que não <a href="%s">avaliar</a> e <a href="%s">recomendar</a> a outros utilizadores? :-)

en: Don't show this anymore
pt_PT: Não exibir

en: Your blog is currently blocking search engines! Visit the <a href="%s">privacy settings</a> to change this.
pt_PT: O seu blog está neste momento a bloquear a indexação dos motores de busca! Visite a <a href="%s">privacidade</a> para alterar esta limitação.

en: About this Plugin:
pt_PT: Sobre o Plugin:

en: Plugin Homepage
pt_PT: Página principal do Plugin

en: Suggest a Feature
pt_PT: Sugerir nova funcionalidade

en: Notify List
pt_PT: Receber notificações

en: Support Forum
pt_PT: Fórum de suporte

en: Report a Bug
pt_PT: Reportar um Bug

en: Donate with PayPal
pt_PT: Donativo via PayPal

en: My Amazon Wish List
pt_PT: Lista Amazon

en: translator_name
pt_PT: Mowster

en: translator_url
pt_PT: http://wordpress.mowster.net

en: Sitemap Resources:
pt_PT: Recursos Sitemap:

en: Webmaster Tools
pt_PT: Ferramentas para Webmasters

en: Search Blog
pt_PT: Procurar no Blog

en: Sitemaps Protocol
pt_PT: Protocolo Sitemaps

en: Official Sitemaps FAQ
pt_PT: Oficial FAQ Sitemaps

en: My Sitemaps FAQ
pt_PT: FAQ Sitemaps

en: Recent Donations:
pt_PT: Donativos Recentes:

en: List of the donors
pt_PT: Lista de doadores

en: Hide this list
pt_PT: Ocultar lista

en: Thanks for your support!
pt_PT: Obrigado pelo apoio!

en: Search engines haven't been notified yet
pt_PT: Motores de busca ainda não foram notificados

en: Result of the last ping, started on %date%.
pt_PT: Resultado do último ping, iniciado em %date%.

en: There is still a sitemap.xml or sitemap.xml.gz file in your blog directory. Please delete them as no static files are used anymore or <a href="%s">try to delete them automatically</a>.
pt_PT: Existe ainda um ficheiro sitemap.xml ou sitemap.xml.gz na sua pasta do blog. Por favor, apague-os uma vez que os ficheiros físicos não são mais utilizados ​​ou <a href="%s">tente apaga-los automaticamente</a>.

en: The URL to your sitemap index file is: <a href="%s">%s</a>.
pt_PT: O URL para o seu ficheiro sitemap é: <a href="%s">%s</a>.

en: Search engines haven't been notified yet. Write a post to let them know about your sitemap.
pt_PT: Motores de busca ainda não foram notificados. Escreva um artigo e permita-lhes que tomem conhecimento do seu sitemap.

en: %s was <b>successfully notified</b> about changes.
pt_PT: %s foi <b>notificado com sucesso</b> sobre as alterações.

en: It took %time% seconds to notify %name%, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
pt_PT: Demorou %time% segundos para notificar %name%, talvez queira desabilitar este recurso para reduzir o tempo de construção.

en: There was a problem while notifying %name%. <a href="%s">View result</a>
pt_PT: Houve um problema enquanto notificava %name%. <a href="%s">Ver resultados</a>

en: If you encounter any problems with your sitemap you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
pt_PT: Se teve problemas com seu sitemap pode usar a função <a href="%d">debug</a> para obter mais informações.

en: Update notification:
pt_PT: Notificação de atualizações:

en: Learn more
pt_PT: Saber mais

en: Notify Google about updates of your Blog
pt_PT: Notificar o Google sobre as atualizações do seu Blog

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
pt_PT: Nenhum registo necessário, mas pode utilizar o <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> para verificar as estatísticas de rastreamento.

en: Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your Blog
pt_PT: Notificar o Bing (antigo MSN Live Search) sobre as atualizações do seu Blog

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Bing Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
pt_PT: Nenhum registo necessário, mas pode utilizar o <a href="%s">Bing Webmaster Tools</a> para verificar as estatísticas de rastreamento.

en: Add sitemap URL to the virtual robots.txt file.
pt_PT: Adicionar o URL do sitemap ao ficheiro virtual robots.txt.

en: The virtual robots.txt generated by WordPress is used. A real robots.txt file must NOT exist in the blog directory!
pt_PT: O robots.txt virtual é gerado pelo WordPress. Um ficheiro robots.txt real não deve existir no diretório do blog!

en: Advanced options:
pt_PT: Opções avançadas:

en: Try to increase the memory limit to:
pt_PT: Aumentar o limite de memória para:

en: e.g. "4M", "16M"
pt_PT: ex. "4M", "16M"

en: Try to increase the execution time limit to:
pt_PT: Aumentar o tempo de execução para:

en: in seconds, e.g. "60" or "0" for unlimited
pt_PT: em segundos, ex: "60" or "0" para ilimitado

en: Include a XSLT stylesheet:
pt_PT: Incluir uma folha de estilo XSLT:

en: Full or relative URL to your .xsl file
pt_PT: URL completo ou relativo para o ficheiro .xsl

en: Use default
pt_PT: Utilizar padrão

en: Include sitemap in HTML format
pt_PT: Incluir o sitemap num formato HTML

en: Post Priority
pt_PT: Prioridade do Artigo

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
pt_PT: Por favor, selecione como a prioridade de cada artigo deve ser calculada:

en: Do not use automatic priority calculation
pt_PT: Não utilizar o cálculo automático de prioridades

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
pt_PT: Todo os artigos irão ter a mesma prioridade definida em &quot;Prioridades&quot;

en: Sitemap Content
pt_PT: Conteúdo Sitemap

en: WordPress standard content
pt_PT: Conteúdo padrão do WordPress

en: Include author pages
pt_PT: Incluir páginas de autores

en: Include tag pages
pt_PT: Incluir páginas de etiquetas

en: Custom taxonomies
pt_PT: Taxonomias personalizadas

en: Include taxonomy pages for %s
pt_PT: Incluir páginas de taxonomias para %s

en: Custom post types
pt_PT: Tipos de artigos personalizados

en: Include custom post type %s
pt_PT: Incluir tipos de artigos personalizados %s

en: Further options
pt_PT: Mais opções

en: Include the last modification time.
pt_PT: Incluir a hora da última modificação.

en: This is highly recommended and helps the search engines to know when your content has changed. This option affects <i>all</i> sitemap entries.
pt_PT: É extremamente recomendável e ajuda os motores de busca a saber quando seu conteúdo foi alterado. Esta opção afeta <i>todos</i> os registos do sitemap.

en: Excluded items
pt_PT: Itens excluídos

en: Excluded categories
pt_PT: Categorias excluídas

en: Using this feature will increase build time and memory usage!
pt_PT: Utilizar este recurso irá aumentar o tempo de compilação e utilização de memória!

en: Exclude posts
pt_PT: Artigos excluídos

en: Exclude the following posts or pages:
pt_PT: Excluir os seguintes artigos ou páginas:

en: List of IDs, separated by comma
pt_PT: Listagem de IDs, separados por vírgual

en: Child posts won't be excluded automatically!
pt_PT: Artigos subsequentes não serão excluídos automaticamente!

en: Tag pages
pt_PT: Páginas de etiquetas

en: Author pages
pt_PT: Páginas de autores

en: Reset options
pt_PT: Redefinir opções

note: translators: plugin header field 'Description'
en: This plugin will generate a special XML sitemap which will help search engines like Google, Yahoo, Bing and Ask.com to better index your blog.
pt_PT: Este plugin irá gerar um sitemap XML especial que irá ajudar os motores de busca como Google, Yahoo, Bing e Ask.com a indexar mais facilmente o seu blog.

en: Your WordPress version is too old for XML Sitemaps.
pt_PT: A sua versão WordPress é demasiadamente antigo para poder executar o XML Sitemaps.

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least WordPress %4$s. You are using Wordpress %2$s, which is out-dated and insecure. Please upgrade or go to <a href="%1$s">active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href="%3$s">plugin website</a>.
pt_PT: Infelizmente esta versão do Google XML Sitemaps requer pelo menos o WordPress %4$s. Está utilizando o Wordpress %2$s, que está caduco e inseguro. Por favor, atualize ou nos <a href="%1$s">plugins ativos</a> desative o Google XML Sitemaps para ocultar esta mensagem. Pode utilizar uma versão mais antiga deste plugin, é possível encontrá-la no <a href="%3$s">site oficial</a>.

en: Your PHP version is too old for XML Sitemaps.
pt_PT: A sua versão PHP é demasiadamente antiga para poder executar o XML Sitemaps.

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least PHP %4$s. You are using PHP %2$s, which is out-dated and insecure. Please ask your web host to update your PHP installation or go to <a href="%1$s">active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href="%3$s">plugin website</a>.
pt_PT: Infelizmente esta versão do Google XML Sitemaps requer pelo menos o PHP %4$s. Está utilizando o PHP %2$s, que está caduco e inseguro. Por favor, peça à sua empresa de alojamento para o atualizar o nos <a href="%1$s">plugins ativos</a> desative o Google XML Sitemaps para ocultar esta mensagem. Pode utilizar uma versão mais antiga deste plugin, é possível encontrá-la no <a href="%3$s">site oficial</a>.

en: (The required PHP XSL Module is not installed)
pt_PT: (O módulo PHP XSL necessário não está instalado)

en: Allow anonymous statistics (no personal information)
pt_PT: Permitir estatísticas anónimas (nenhuma informação pessoal)

en: Webserver Configuration
pt_PT: Configuração do Servidor Web

en: Since you are using Nginx as your web-server, please configure the following rewrite rules in case you get 404 Not Found errors for your sitemap:
pt_PT: Uma vez que o Nginx é o servidor web, por favor, configure as seguintes regras rewrite no caso de existirem erros 404 no sitemap:
