Plugins - WooCommerce Shipping &amp - en to fr_CA translation catalogue (149 entries)

en: Required
fr_CA: Obligatoire

en: Your shipping settings have been saved.
fr_CA: Vos paramètres d’étiquette expédition ont été enregistrées.

en: Unable to save your shipping settings. Please try again.
fr_CA: Impossible d’enregistrer vos paramètres d’étiquette expédition. Veuillez essayer de nouveau.

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Packages to be Shipped
fr_CA: Emballages a expédier

en: Add to a New Package
fr_CA: Ajouter à un nouvel emballage

en: Add items
fr_CA: Ajouter des articles

en: Individually Shipped Item
fr_CA: Article livré individuellement

en: Item Dimensions
fr_CA: Dimensions de l'article

en: Please select a package
fr_CA: Veuillez sélectionner un emballage

en: Service schemas were not loaded
fr_CA: Schémas de service non chargés

en: Bad request
fr_CA: Mauvaise demande

en: Order not found
fr_CA: Commande introuvable

en: Got it, thanks!
fr_CA: J’ai compris, merci !

en: Activate Jetpack and connect
fr_CA: Activer le Jetpack et connecter

en: Install Jetpack and connect
fr_CA: Installer le Jetpack et connecter

en: Something went wrong. Please try connecting to Jetpack manually, or contact support on the WordPress.org forums.
fr_CA: Quelque chose s'est mal passé. Essayez de vous connecter manuellement à Jetpack ou contactez l'assistance sur les forums WordPress.org.

en: Connecting...
fr_CA: Connexion...

en: Activating...
fr_CA: Activation…

en: Discounted Shipping Labels
fr_CA: Étiquettes d'expédition à tarif réduit

[ctx: date is of the form MM/YY]
en: Expires %(date)s
fr_CA: Expire %(date)s

en: Add another credit card
fr_CA: Ajouter une autre carte de crédit

en: %(selectedCount)d package selected | %(selectedCount)d packages selected
fr_CA[0]: %(selectedCount)d emballage sélectionné
fr_CA[1]: %(selectedCount)d emballages sélectionnés

en: Unable to get your settings. Please refresh the page to try again.
fr_CA: Impossible d’obtenir vos paramètres. Veuillez actualiser la page pour essayer à nouveau.

en: %(numSelected)d service selected | %(numSelected)d services selected
fr_CA[0]: %(numSelected)d service sélectionné
fr_CA[1]: %(numSelected)d services sélectionnés

en: Add and edit saved packages using the {{a}}Packaging Manager{{/a}}.
fr_CA: Ajouter et modifier des emballages enregistrés en utilisant le {{a}}Gestionnaire d'emballage{{/a}}.

en: Tracking #: {{trackingLink/}}
fr_CA: Suivi #: {{trackingLink/}}

en: %(item)s from {{pckg/}}
fr_CA: %(item)s de {{pckg/}}

en: Which items would you like to add to {{pckg/}}?
fr_CA: Quel article souhaitez-vous ajouter à {{pckg/}}?

en: 1 item in 1 package: %(weight)s %(unit)s total
fr_CA: 1 article dans 1 emballage : %(weight)s %(unit)s total

en: %(itemsCount)d items in 1 package: %(weight)s %(unit)s total
fr_CA: %(itemsCount)d articles dans 1 emballage : %(weight)s %(unit)s total

en: %(itemsCount)d items in %(packageCount)d packages: %(weight)s %(unit)s total
fr_CA: %(itemsCount)d articles dans %(packageCount)d emballages : %(weight)s %(unit)s total

en: {{itemLink/}} is currently saved for a later shipment.
fr_CA: {{itemLink/}} est actuellement enregistrée pour un envoi ultérieur.

en: {{itemLink/}} is currently shipped in its original packaging.
fr_CA: {{itemLink/}} est actuellement livré dans son emballage d’origine.

en: {{itemLink/}} is currently in {{pckg/}}.
fr_CA: {{itemLink/}} est actuellement dans {{pckg/}}.

en: Choose rate: %(pckg)s
fr_CA: Choisir le taux : %(pckg)s

en: Refund label (-%(amount)s)
fr_CA: Rembourser l'étiquette (-%(amount)s)

en: Where would you like to move it?
fr_CA: Où souhaitez-vous le déplacer?

en: Unsaved changes made to packages
fr_CA: Changements effectués non enregistrés sur les emballages

en: There are no items in this package.
fr_CA: Il n'y a aucun article dans cet emballage.

en: Ship in original packaging
fr_CA: Expédier dans l'emballage d’origine

en: Request refund
fr_CA: Demande de remboursement

en: Reprint
fr_CA: Réimprimer

en: Paper size
fr_CA: Format de papier

en: No packages selected
fr_CA: Aucun emballages sélectionnés

en: Move
fr_CA: Déplacer

en: Move item
fr_CA: Déplacer l'article

en: Increase the rates calculated by the carrier to account for packaging and handling costs. You can also add a negative amount to save your customers money.
fr_CA: Augmenter les taux calculés par le transporteur pour tenir compte de l’emballage et de manutention. Vous pouvez également ajouter un montant négatif pour économiser vos clients.

en: Create new label
fr_CA: Créer une nouvelle étiquette

en: All packages selected
fr_CA: Tous les emballages sélectionnés

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add item
fr_CA: Ajouter un article

en: Add a credit card
fr_CA: Ajouter une carte de crédit

note: translators: %d: Deleted Product ID
en: #%d - [Deleted product]
fr_CA: #%d - [produit supprimé]

note: translators: %1$d: Product ID, %2$s: Product Name
en: #%1$d - %2$s
fr_CA: %1$d - %2$s

en: <a href="%s">Support</a>
fr_CA: <a href="%s">Assistance</a>

en: There was an error installing Jetpack. Please try installing it manually.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'installation de Jetpack. S'il vous plaît essayez d'installer manuellement.

en: Shipping Labels
fr_CA: Étiquette d'expédition

en: Phone
fr_CA: Téléphone

en: Connect
fr_CA: Connexion

en: Save Settings
fr_CA: Sauvegarder les paramètres

en: Your changes have been saved.
fr_CA: Vos modifications ont été sauvegardées.

en: There was a problem with one or more entries. Please fix the errors below and try saving again.
fr_CA: Il y avait un problème avec une ou plusieurs entrées. S’il vous plaît corriger les erreurs ci-dessous et essayez d’enregistrer à nouveau.

en: Expand
fr_CA: Étendre

en: Dismiss
fr_CA: Rejeter

en: You have unsaved changes.
fr_CA: Vous avez des modifications non enregistrées.

en: Type of package
fr_CA: Type d'emballage

en: Add package | Add packages
fr_CA[0]: Ajouter un emballage

en: Invalid value.
fr_CA: Valeur non valide

en: Package name
fr_CA: Nom de l'emballage

en: This field must be unique
fr_CA: Ce champ doit être unique

en: Unable to save your shipping packages. Please try again.
fr_CA: Impossible d'enregistrer vos emballages. Veuillez essayer de nouveau.

en: Save changes
fr_CA: Enregistrer les changements

en: Untitled
fr_CA: Sans titre

en: All services selected
fr_CA: Tous les services sélectionnés

en: Expand Services
fr_CA: Accroitre les services

en: Price adjustment
fr_CA: Ajustement du prix

en: Saved Packages
fr_CA: Emballages enregistrés

en: Create shipping label | Create shipping labels
fr_CA[0]: Créer l'étiquette d'expédition

en: Name
fr_CA: Nom

en: Company
fr_CA: Entreprise

en: Address
fr_CA: Adresse

en: City
fr_CA: Ville

en: State
fr_CA: Province

en: Country
fr_CA: Pays

en: Invalid address
fr_CA: Adresse non valide

en: Origin address
fr_CA: Adresse d’origine

en: Destination address
fr_CA: Adresse de destination

en: We have slightly modified the address entered. If correct, please use the suggested address to ensure accurate delivery.
fr_CA: Nous avons légèrement modifié l’adresse saisie. Si elle est correcte, veuillez utiliser l’adresse suggéré d’assurer une prestation précise.

en: Address entered
fr_CA: Adresse saisie

en: Edit address
fr_CA: Modifier l'adresse

en: Suggested address
fr_CA: Adresse suggérée

en: Use selected address
fr_CA: Utilisez l’adresse sélectionnée

en: Use these packages
fr_CA: Utilisez ces emballages

en: The service and rate chosen by the customer at checkout is not available. Please choose another.
fr_CA: Le service et le taux choisi par le client à la caisse n’est pas disponible. Veuillez choisir un autre.

en: Request a refund
fr_CA: Demande de remboursement

en: Purchase date
fr_CA: Date d'achat

en: Amount eligible for refund
fr_CA: Montant admissible au remboursement

en: Reprint shipping label
fr_CA: Réimprimer l'étiquette d'expédition

en: If there was a printing error when you purchased the label, you can print it again.
fr_CA: S’il y avait une erreur d’impression lorsque vous aviez acheté l’étiquette, vous pouvez l’imprimer à nouveau.

en: NOTE: If you already used the label in a package, printing and using it again is a violation of our terms of service and may result in criminal charges.
fr_CA: REMARQUE: Si vous avez déjà utilisé l'étiquette sur un colis, l'imprimer et l'utiliser à nouveau constitue une violation de nos conditions d'utilisation et peut entraîner des poursuites pénales.

en: Print
fr_CA: Imprimer

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: N/A
fr_CA: N/D

en: More
fr_CA: Plus

en: Invalid PDF request.
fr_CA: Demande PDF non valide.

en: Unknown package
fr_CA: Emballage inconnu

en: Individual packaging
fr_CA: Emballage individuel

en: Unable to update service settings. Validation failed. %s
fr_CA: Impossible de mettre à jour les paramètres du service. La validation a échoué. %s

en: Unable to update service settings. The form data could not be read.
fr_CA: Impossible de mettre à jour les paramètres du service. Les données de formulaire n'ont pas pu être lues.

en: Unable to update service settings. Form data is missing service ID.
fr_CA: Impossible de mettre à jour les paramètres du service. Les données de formulaire n'ont pas d'ID de service.

en: Unable to update settings. The form data could not be read.
fr_CA: Impossible de mettre à jour les paramètres. Les données de formulaire n'ont pas pu être lues.

en: Unable to update settings. %s
fr_CA: Impossible de mettre à jour les paramètres. %s

en: Packaging
fr_CA: Emballage

en: Section not loading? Visit the <a href="%s">status page</a> for troubleshooting steps.
fr_CA: La section ne se charge pas? Consultez la <a href="%s">page d'état </a> pour connaître les étapes de dépannage.

en: Note: Jetpack is connected, but development mode is also enabled on this site. Please disable development mode.
fr_CA: Remarque : Jetpack est connecté, mais le mode de développement est activé sur ce site. Veuillez désactiver le mode de développement.

en: Shipping Label
fr_CA: Etiquette de l'expédition

en: yd
fr_CA: verge

en: in
fr_CA: po

en: An invalid service ID was received.
fr_CA: Un ID de service non valide a été reçu.

en: An invalid service instance was received.
fr_CA: Une instance de service non valide a été reçue.

en: Rest of the World
fr_CA: Reste du monde

[ctx: A service with an unknown title and unknown method_title]
en: Unknown
fr_CA: Inconnu

en: Support
fr_CA: Soutien

en: Debug
fr_CA: Débogage

en: Need help?
fr_CA: Besoin d’aide?

en: Log is empty
fr_CA: Le journal est vide

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

en: Enabled
fr_CA: Activé

en: %s Shipping Zone
fr_CA: %s Zone d'expédition

en: The most recent rate request failed
fr_CA: La plus récente demande de taux a échoué

en: The most recent rate request was successful
fr_CA: La plus récente demande de tarif a réussi

en: No rate requests have yet been made for this service
fr_CA: Aucune demande de tarif n’ont encore eu lieu pour ce service

en: Setup for this service has not yet been completed
fr_CA: La configuration pour ce service n’est pas encore achevée

en: Service data is up-to-date
fr_CA: Données de service à jour

en: Service data was found, but is more than one day old
fr_CA: Les données de service ont été trouvées, mais vieux d'un jour

en: Service data was found, but is more than three days old
fr_CA: Les données de service ont été trouvées, mais elles datent de plus de trois jours

en: Service data was found, but may be out of date
fr_CA: Les données de service ont été trouvées, mais peuvent être périmées

en: No service data available
fr_CA: Aucune données de service n'est disponible

en: Jetpack %s is connected and working correctly
fr_CA: Jetpack %s est branché et fonctionne correctement

en: This is a Jetpack staging site
fr_CA: Il s’agit d’un site intermédiaire Jetpack

en: Jetpack is not connected to WordPress.com. Make sure the Jetpack plugin is installed, activated, and connected.
fr_CA: Jetpack n’est pas connecté à WordPress.com. Assurez-vous que le plugin Jetpack est installé, activé et connecté.

en: Jetpack %s or higher is required (You are running %s)
fr_CA: Jetpack %s ou une version ultérieure est requis (votre version courante %s))

en: Please install and activate the Jetpack plugin, version %s or higher
fr_CA: Veuillez installer et activer l'extension de Jetpack, version %s ou supérieur

en: WooCommerce %s is configured correctly
fr_CA: WooCommerce %s est configuré correctement

en: Please set Base Location in WooCommerce Settings > General
fr_CA: S’il vous plaît définir l'emplacement de base dans Paramètres WooCommerce > Général

en: WooCommerce %s or higher is required (You are running %s)
fr_CA: WooCommerce %s ou une version ultérieure est requis (votre version courante %s))

en: Dismiss this notice
fr_CA: Cacher cet avertissement

en: Test Connection
fr_CA: Test de connexion
